Mieleeni on jäänyt eräs tapaaminen parin vuoden takaa. Eräs yrityselämässä toimiva valmentaja tarjosi minulle pari tuntia aikaansa ja kysyi minulta kiperiä kysymyksiä. Tarkoitus oli auttaa minua pärjämään paremmin yrittäjänä. Tapaaminen oli antoisa monella tavalla, mutta erityisesti on jäänyt mieleen ns. kriittisiin heikkouksiin liittyvä kysymys:
”Mitkä ovat kriittisiä heikkouksiasi, jotka on TÄRKEINTÄ korjata menestyksen saavuttamiseksi?”
Eli mitkä ovat siis sellaisia ongelmakohtia, joita ei yksinkertaisesti kannata jättää korjaamatta, mikäli vain haluaa jossakin asiassa onnistua?
Minun tapauksessani puhuttiin yrittäjyydessä menestymisestä, mutta sama kysymys sopisi myös ihan mihin tahansa muuhun aiheeseen: ihmissuhteissa pärjäämiseen, terveyden ja mielenterveyden ylläpitämiseen, opinnoissa pärjäämiseen tai ihan mihin vain.
(Menestys -sanan ei tarvitse antaa myöskään hämätä, mikäli kuulut heihin, jotka kyseisestä sanasta provosoituvat. Tässä puhutaan pohjimmiltaan ihan vain pärjäämisestä. Minua jaksaa vuodesta toiseen ihmetyttää, miksi tämä M-sana saa osan ihmisistä lähes raivon partaalle. Kaipa se assosioituu jonkinlaiseen kylmään ja epäinhimilliseen urapyrkyryyteen. Itselleni se taas on aina merkinnyt ihan vain tavallista onnistumista, kontekstista riippumatta. Sanoilla on vain se voima, minkä niille itse suomme.)
Vahvuuksien lisäksi on hyvä pohtia myös heikkouksiaan
Edustan itse sukupolvea, joka on kasvanut aikuiseksi kaikenkattavan positiivisuuspuheen aikakaudella:
Kaikki on mahdollista, kuka tahansa voi olla mitä vain haluaa olla, olet hyvä juuri sellaisenasi kuin olet, älä keskity heikkouksiisi vaan vahvuuksiisi… ja mitä näitä kaikkia nyt olikaan.
Sinänsä hyvä niin. On kiva juttu, että pyrimme viestimään toisillemme voimauttavia asioita. Mutta maailma on kuitenkin sellainen kuin on, eikä se ole pelkkää pinkkiä pörröistä poutapilveä. Kyllä maailmassa on kaikenlaisia haasteitakin. Moni niistä on olemassa siksi, että omissa kompetensseissamme on puutteita. On jotakin, mitä emme osaa. Jotakin, mihin emme nykyisessä tilanteessamme kykene.
Ensimmäistä kertaa elämässäni jouduin tosissaan tämän ajatuksen äärelle jo nuorena. Olin silloin todella ujo ja epävarma, ja hetkittäin lähes toimintakyvytön muiden ihmisten seurassa. Varsinkin, jos piti pystyä olemaan vastakkaisen sukupuolen edustajien lähellä! Asia harmitti silloin kovasti, koska nuorena olisi ollut kivaa olla sosiaalinen ja löytää itselleen esimerkiksi seurustelukumppanin.
Olin kohdannut ensimmäisen kriittisen heikkouteni. Ihmisten seurassa oleminen oli minulle niin vaikeaa, että aktiivisesta sosiaalisesta elämästä tai seurustelukumppanista unelmointi oli juuri sitä: pelkkää unelmointia. Kyvykkyyteni ei ollut riittävää, jotta unelmista olisi tullut totta.
Asia risoi niin pahasti, että rupesin lopulta taklaamaan ongelmaa tuhannen auringon voimalla. Lopulta pääsinkin ujoudestani eroon ja sain nostettua itsevarmuuteni riittäviin lukemiin. Yksinäisyyden haasteet ratkesivat nopeasti sen jälkeen.
Viimeisen parin vuoden aikana taas olen (alussa mainitun valmentajan kanssa keskustelemisen jälkeen) keskittynyt ratkomaan muutamaa yrittäjyyteeni liittyvää kriittistä heikkoutta. Ne ovat olleet:
Heikko priorisointi: merkittävä osa työajastani on vuosien ajan mennyt asioihin, jotka eivät ole lopulta kovinkaan tärkeitä. Olen puuhastellut todella paljon kaikenlaista aika turhaa.
Matala rahasta motivoituminen: rahan haaliminen motivoi minua niin vähän, että jätän jatkuvasti tarttumatta moniin tilaisuuksiin, joissa voisi tehdä ihan hyvää tiliä. Tämä on toisaalta nostanut elämänlaatua, kun ei tarvitse stressata rahajuttuja, mutta on ihan totta, että elämässä on tullut vastaan myös tilanteita, joissa rahaa olisi kannattanut olla käytössä enemmän.
Terveen häikäilemättömyyden puute: olen taipuvainen olemaan ylikiltti ihminen. Pidän kiltteyttä kyllä varsin hienona ja tavoiteltavana ominaisuutena, mutta liika on liikaa. On eri asia olla kiltti ja ylikiltti. Sellainen, joka antaa vapaaehtoisesti muiden kävellä ylitseen, koska ei viitsi itse toimia edes terveellä tavalla häikäilemättömästi. Tämä on ollut itselleni ongelma lähinnä yrittäjyydessä. Tavallisessa arjessa osaan kyllä pitää hyvin puoleni.
Näissä onkin tullut nyt hyviä tuloksia, mutta jumppaamista nämä ovat kyllä vaatineet. Sekä käytännön, mutta erityisesti ajatusmallien tasolla. Mutta asiassa kuin asiassa saa onneksi tuloksia, kun niitä vain jaksaa järkevästi työstää.
Mitkä ovat omia kriittisiä heikkouksiasi sinulle tärkeillä elämänalueilla? Tämän ei tarvitse liittyä töihin tai businekseen, vaan yhtälailla myös ihmissuhteisiin, terveyteen tai ihan mihin tahansa muuhun.
Rakkaudella,
Jevgeni



