Hei!
Lisäsin tähän blogiin uuden kategorian, johon laitan jatkossa kaikki ”Nepsy” -aiheisiin liittyvät tekstit. Merkitsin samaan kategoriaan myös ne tekstit, jotka liittyvät introvertteihin ja ekstrovertteihin, sillä olen huomannut, että näiden kahden aiheen lukijaryhmät ovat pitkälti samoja. Näin molempia kiinnostavat tekstit löytyvät helposti samasta paikasta.
Nepsyjutut eivät ole perinteisesti olleet omien kiinnostuksenkohteitteni kärjessä, mutta jonkin verran aiheesta on tullut vuosien varrella kirjoiteltua. Ensisijaisesti siksi, että blogin keskeisin aihe eli sosiaalisuuden haasteet risteää jossain määrin myös nepsyaiheiden kanssa.
Lisäksi aiheella on tällä hetkellä ainakin suomenkielisessä internetissä todella kovasti kysyntää. Aihepiiri on erittäin ajankohtainen ja elää jonkinlaista renesanssia. Siitä keskustellaan varsin ahkerasti paitsi nettifoorumeilla ja blogeissa, mutta myös valtamediassa ja ammattilehdistössä! Valitettavasti suureen määrään keskustelua mahtuu paljon myös vahvasti epätieteellistä ja harhaanjohtavaakin informaatiota. Jossain tapauksissa mennään ennemmin fiilis kuin tutkittu tieto edellä.
Kaikkein harmillisinta lienee se, että aiheen sisällä mahtuu myös jopa selvää vastakkainasettelua ”virallisen lääketieteen” ja nepsy-influenssereiden välille. Ymmärtääkseni tämä kumpuaa siitä, että nepsyhenkilöitä ei aina osata hoitokontakteissa kohdata heidän toivomallaan tavalla, mikä sinänsä ihan ymmärrettävästi lisää katkeruutta ja rakentaa epäluottamusta. Vastakkainasettelusta kuitenkaan harvemmin koituu mitään hyvää, joten itse pyrin kirjoittamaan aiheesta mieluusti kaikkia osapuolia kunnioittavasti.
Joka tapauksessa, tässä vielä kerran linkki uuteen kategoriaan. Mukavia lukuhetkiä, mikäli joku sitä innostuu katselemaan! Myös toiveita teksteiksi saa tuttuun tapaan lähettää minulle Ota yhteyttä -boksin kautta.
Rakkaudella,
Jevgeni